Whatsapp Mesajlarınız Tehlikede

Cevapla
Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 446
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Whatsapp Mesajlarınız Tehlikede

Mesaj gönderen hadronx » 10 Ağu 2020, 15:51

Bilgisayar başında uzun süre geçirenler whatsapp mesajlarını bilgisayarlarından okumak ve cevap yazabilmek için whatsappın web whatsapp uygulamasını kullanıyorlardı.
Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi
ww1.jpg
ww1.jpg (91.48 KiB) 1088 kere görüntülendi
https://web.whatsapp.com/ linkine tıklayınca karşınıza QR kodu olan bu ekran gelmekte. Cep telefonunuzdaki whatsapp uygulamasını bir kere çalıştırıp Menü--Ayarlar sekmesinden web whatsapp tıklayınca cep telefonunuzda QR kod okumak için kameranız aktif olmakta. Ve bilgisayardaki koda kamerayı çevirince cebiniz bilgisayara bağlanmış olacak. Bu sayede cep telefonunuza gerek kalmadan whatsapp mesajlarınızı okuyabilir ve cevap yazabilirsiniz.
Bu faydalı uygulamayı bir çok kişi kullanmakta. Yazımızın konusu bu anlattığımız uygulama değil. Bu uygulama ile benzer yöntemi kullanan başka bir uygulama.

Bu uygulamanın taktiğini kullanan yeni çıkan bir uygulama yüzünden whatsapp mesajlarınız tehlikede.

Bu uygulamanın adı Whatsapp for Whatscan"

Sadece Android sürümü bulunan uygulama, WhatsApp Web istemcisinin QR kodunu kullanarak kendini bilgisayar gibi gösteriyor. Android yüklü cihaza yüklediğiniz bu uygulamayı açtığınızda size gösterdiği QR kodu herhangi bir cihazın WhatsApp'ını açıp Web kısmından kodu okuttuğunuzda tüm mesajlarına erişebiliyorsunuz.
Yani bilgisayara bağlanmak için QR kodu okuttuğumuz gibi bu uygulama kendi kare kodunu üretiyor. Siz her hangi bir kişinin cebini elinize alıp sizin telefondaki kare kodu okuttuğunuzda o kişinin tüm bilgileri sizin telefonuna aktarılmakta.

Bu işlemi yaptığınızda mesajlarına ulaştığınız cihazın bildirim panelinde Web istemcisinin etkin olduğu görülüyor ve kapatma seçeneği de mevcut.

Etik olmayan bu sistemi kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.
Kullanmak etik olmadığı gibi tanımadığınız yerlerde masa üstünde telefonunuzu açıkta bırakmayınız.
Ekran kilidi/kodu ile en azından telefonunuzun kullanılmasına izin vermeyiniz.


Whatsapp yetkilileri bu uygulamanın tehlikelerine karşı güvenlik önlemleri üzerine çalışmalar başlatmış durumda. Çıkacak güncellemeleri takip ediniz.
Bu yazımızda çıkacak güncellemeyi sizlere duyuracağız.Etiketler:

Cevapla

“YAZILIM” sayfasına dön