Hayat Kurtaran Uygulamalar

Cevapla
Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 490
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Hayat Kurtaran Uygulamalar

Mesaj gönderen hadronx » 02 Kas 2020, 16:33

deprem.jpg
deprem.jpg (8.94 KiB) 1979 kere görüntülendiAkıllı telefonlarımızda bir çok uygulama bulunmakta. Bazı uygulamaları her gün kullanırken bazılarını ise ihtiyaç olduğunda ara sıra kullanırız.
Aşağıdaki 3 uygulamada bu kategoride. Yakın tarihte yaşanana İzmir depreminde en kaz altında kalan insanlara ulaşmaya çalışılması ve zamanla yarışılması sonrası bazı uygulamalar ön plana çıktı.
İzmir depreminde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet dilerken yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Aşağıdaki 3 uygulama enkaz altında kalma durumunda bizlere ulaşılmasını kolaylaştıracak programlar. İnşallah kimse bu uygulamaları kullanmak zorunda kalmaz.

AKUT GÜVENDEYİM UYGULAMASI
akut.png
akut.png (5.88 KiB) 1979 kere görüntülendi
AKUT Arama Kurtarma Derneği ile birlikte Genel Bilgi Teknolojileri şirketi tarafından geliştirilen “Güvendeyim” uygulaması, Google Play ve Apple App Store üzerinden yayında.

Güvendeyim, doğal afet durumlarında konum bilgilerinizin, kısa mesaj yoluyla, daha önceden belirlediğiniz kişilere gönderilerek, güvende olduğunuzun bildirilmesine yardım eden bir mobil uygulama. Aynı zamanda, deprem, sel ve yangın konularındaki bazı temel bilgilere, yine uygulamanın menüsü üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Uygulama internetsiz çalışıyor. Aramanın mümkün olmadığı, internetin çalışmadığı, SMS’lerin devreye girdiği doğal afet durumlarında, tek bir butona basılması, konumunuzun paylaşılması için yeterli oluyor. Uygulamanın ayarlar bölümünden, acil durumlarda haber iletilmesini istediğiniz, en fazla 5 kişinin telefon numarasını ekleyebiliyorsunuz. Daha sağlıklı çalışabilmesi adına aynı şehirde yaşamayan en az bir yakınınızın numarasının uygulamaya eklenmesi öneriliyor.
Android Cihazlar için
Google play linki
https://play.google.com/store/apps/deta ... guvendeyim

İos Cihazlar için
Apple App Store linki
https://apps.apple.com/tr/app/g%C3%BCve ... 96334?l=tr

WHİSTLE UYGULAMASI
whistle.jpg
whistle.jpg (2.66 KiB) 1979 kere görüntülendi
Deprem gibi doğal afet durumlarında enkaz altında kalan kişilere yardımcı olmak üzere geliştirilen uygulama, kişilerin seslerini duyuramaması durumunda aşırı yüksek sesle uyarı verebilmelerini mümkün kılıyor. Bu şekilde telefon, en yüksek seviyede tiz bir ses yaymaya başlıyor. Bu da arama-kurtarma ekiplerinin, enkaz altındaki kişileri bulabilmesine destek oluyor. Uygulama telefonun şarjını da çok az kullanmakta. ‘Whistle’ uygulaması ‘Android’ cihazlara indirilebilirken ‘iOS’ kullanıcıları, ‘AppStore’ üzerinden ‘Emergency Whistle’ uygulamasına erişim sağlayabiliyor.

Android Cihazlar için

https://play.google.com/store/apps/deta ... n_US&gl=US

İos Cihazlar için

https://apps.apple.com/us/app/emergency ... d982063307

BRİDGEFY UYGULAMASI
bridgefy.png
bridgefy.png (2 KiB) 1979 kere görüntülendi
Bir mesajlaşma uygulaması olarak geliştirilen ‘Bridgefy‘, internet veya şebeke sinyali olmadan kişilerin iletişim kurabilmesini sağlıyor. ‘Bluetooth’ teknolojisi üzerinden iletişim sağlayan uygulama ile kullanıcılar, 100 metreye kadar çevrelerinde bulunan kişilerle iletişim kurabiliyor. Kullanıcıların, uygulamayı ilk indirdiklerinde internet üzerinden profil oluşturmaları gerekiyor. Fakat daha sonra; internet ve şebeke bağlantısı olmadan kullanıcılar, kişi listelerinde olmasa bile çevrelerindeki kişilerle iletişim kurabiliyor.

Android Cihazlar için
https://play.google.com/store/apps/deta ... main&hl=tr

İos Cihazlar için
https://apps.apple.com/us/app/bridgefy/id975776347
Etiketler:

Cevapla

“YAZILIM” sayfasına dön