Mobil Uyumluluk Testi – Google Friendly

Cevapla
Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 419
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Mobil Uyumluluk Testi – Google Friendly

Mesaj gönderen hadronx » 05 Nis 2017, 03:07

Goggle'ın yeni hizmeti kullanıma sunuldu.
[attachment=0]MOBİL TESTİ.jpg[/attachment]
Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak çevrimiçi varlığınızın çok önemli bir parçasıdır. Pek çok ülkede artık akıllı telefon trafiği masaüstü trafiğini aşmıştır. Web sitenizi henüz mobil uyumlu yapmadıysanız en kısa zamanda yapmalısınız. Search Console'un Mobil Uyumluluk Testi Aracı ile sitenizdeki bir sayfanın mobil uyumlu olup olmadığını hızlı ve kolay bir şekilde test edebilirsiniz.

Aracı kullanma
Mobil Uyumluluk testi aracının kullanımı çok kolaydır. Test etmek istediğiniz web sayfasının tam URL'sini yazmanız yeterlidir. Sayfanın gerçekleştirdiği yeniden yönlendirmelerin ardından test uygulanır. Testin tamamlanması genellikle bir dakikadan kısa sürer.

Test sonuçları, mobil kullanılabilirlikle ilgili bulunan sorunların olduğu bir listeyi ve Google'ın, sayfayı mobil cihazda nasıl gördüğüne dair bir ekran görüntüsünü içerir. Mobil kullanılabilirlik sorunları, sayfayı mobil (küçük ekranlı) cihazda ziyaret eden kullanıcıları etkileyebilecek küçük yazı tipi boyutları (bunların küçük ekranda okunması zordur) ve Flash kullanımı (çoğu mobil cihazda desteklenmez) gibi sorunlardır.

SİTENİZİN MOBİL UYUMLULUĞUNU KONTROL ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Sayfaya ulaşılamıyorsa

Herhangi bir nedenle araç sayfaya erişemezse sorunun açıklandığı bir hata görüntülenir. Erişim sorunları, ağ bağlantısı sorunlarından veya sitenizin kapalı olmasından kaynaklanabilir.

Bu araç, sayfaya Googlebot olarak (yani kimlik bilgilerinizi kullanmadan, Google olarak) erişir. Bu yöntem, aracın bir robots.txt dosyası tarafından engellenebileceği anlamına gelir.

Engellenen kaynaklar
Kaynaklar, bir sayfa tarafından eklenmiş harici kaynaklardır (resim, CSS veya komut dosyaları gibi). Kaynaklar bir robots.txt dosyasıyla Googlebot'u engellediğinde, test sonuçları sayfasında "engellenen kaynaklar" uyarısı görüntülenir. Engellenen kaynağa bağlı olarak, bunun sayfaya etkisi büyük olabilir. Örneğin, engellenen büyük boyutlu bir resim, sayfanın mobil uyumlu olmadığı halde uyumlu gibi görünmesine neden olabilir veya engellenmiş bir CSS dosyası yanlış yazı tipi stillerinin uygulanmasına neden olabilir (örneğin, yazı tipleri bir cihaz için çok küçük olabilir). Bu hem mobil kullanılabilirlik puanını hem de Google'ın sayfanızı taramasını etkiler. Googlbot'un önemli kaynaklara erişiminin robots.txt ile engellenmediğinden emin olmalısınız.

Test kotası
Google, hem tek bir kullanıcıdan gelen hem de belirli bir alan adı için yapılan isteklerin sayısını sınırlamaktadır. Bu sınırlama, test isteklerinin sunucularımızı ya da tarama isteklerinin hedef sayfanın sunucularını aşırı yüklenmesini önlemek içindir. Mobil Uyumluluk Testi'ni çalıştırırken kota hatasıyla karşılaşırsanız birkaç dakika bekleyin ve tekrar deneyin.
Dosya ekleri
MOBİL TESTİ.jpg
MOBİL TESTİ.jpg (23.47 KiB) 3377 kere görüntülendiCevapla

“WEB TASARIM” sayfasına dön