Bad Rabbit Yeni Fidye Virüsü

Cevapla
Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 350
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Bad Rabbit Yeni Fidye Virüsü

Mesaj gönderen hadronx » 25 Eki 2017, 22:36

Bugünlerde ülkemizede yayılmaya başlama ihtimali olan ve 23 Ekimde ilk olarak Rusya'da ortaya çıkan bu yeni fidya yazılımına karşı uzmanlar uyarmaktadır.

Resim

Rusya'da bulunan İnterfaks haber ajansı sisteminin ve yine Rusya'da yayın yapmakta olan Fontanka gazetesi bilgisayarlarının kilitlenmesiyle ortaya çıkan virüs,yayılmaya başladı. Ayrıca Ukrayna'da Enformasyon Bakanlığı, Sivil Havacılık, Kiev Metrosu ve Odessa Havalimanı bilgisayarlarını da kilitledi.
Resim

Bu virüs, bir çok kişiyi mağdur eden ransomware WannaCry ile benzer şekilde çalışıyor. Ama bu yazılın daha tehlikeli olduğu da ekleniyor.


Virüsün bulaşması durumunda ekrana kırmızı yazılı 'Bad Rabbit' uyarısı geliyor ve 48 saate ayarlı saat geriye doğru saymaya başlıyor. Virüs bulaştırılan kişiye bir site adresi verilerek buraya 0,05 bitcoin (yaklaşık 300 dolar) ödeme yapılması isteniyor. Ödeme yapıldıktan sonra bilgisayarı çözen şifre veriliyor. Ödemenin 48 saat içerisinde yapılmaması durumunda fiyat iki misline çıkıyor. Fidye ödemelerini Tor üzerinden erişim sağlanan bir “darknet” sitesinden talep ediyor.

Resim

ESED antivirüs yazılım şirketiyle Rusya merkezli Group-IB bilgisayar güvenliği şirketi, virüsün 'Adobe Flash Player' güncellemesi gibi görünen sahte bir yazılımla geldiğini ve bilgisayarlara bu şekilde bulaştığını tespit etti.

Kaspersky Lab ise fidyeci virüsün Rusya ve Ukrayna'nın ardından Türkiye ve Almanya'ya saldırmaya başladığını duyurdu. Ancak Türkiye ve Almanya'ya yönelik saldırıların çok az olduğu da gelen bilgiler arasında.

Ayrıca Türkiye'den Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM)dan yapılan açıklamada, dünya genelinde kendisini Adobe Flash güncellemesi olarak göstererek sistemlere bulaşan BadRabbit adlı ransomware zararlı yazılımının sisteme indirilen zararlı bir dosya ile bulaşıp tüm dosyaları şifreleyerek açılması için ücret talep ettiği belirtildi.

Açıklamada, “USOM kullanıcı ve sistem yöneticilerine merak uyandıran phishing e-postalarına karşı dikkatli olunmasını, eklerinin kesinlikle açılmamasını, sistemlerin güncel tutulmasını ve güvenilir olmayan sitelerden gelen Adobe Flash güncellemesine dikkat edilmesini tavsiye etmektedir" ifadeleri kullanıldı.


Özetle
Bad Rabbit için Adobe Flash güncellemelerine dikkat ediniz.
Fidye virüslerinden kaçınmak için sık sık yedek almanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca güncellemeleri de resmi internet sitelerinden yapmakta büyük fayda var.
Ve mutlaka lisanslı ve sürekli güncellenen bir anti virüs yazılımı kullanmanız şiddetle tavsiye ediyoruz.
Dosya ekleri
bad rabbitt.png
bad rabbitt.png (139.06 KiB) 2539 kere görüntülendi
cyber-attack-tw2.jpg
cyber-attack-tw2.jpg (151.13 KiB) 2539 kere görüntülendi
russian_hacker.jpg
russian_hacker.jpg (53.5 KiB) 2539 kere görüntülendiCevapla

“AĞ ve İNTERNET” sayfasına dön