Mezosiklon Nedir

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mezosiklon Nedir

Mesaj gönderen hadronx » 29 Eyl 2020, 14:21

29 Eylül 2020 Salı günü öğleden sonra İstanbul ilimizde sağanak yağış ve dolu olayı yaşandı

Kararan hava ile akşam saatlerini anımsatan bu hava olayında Mezosiklon görüldü. Her mezosiklon hortum oluşturmaz.

Süper hücreli fırtınaların içinde rüzgârın hızı ve yönü yüksekliğe bağlı olarak değişir. Bunun sonucunda kuvvetli bir şekilde dönen, yukarı yönlü bir sıcak hava akımı oluşur. Bu yapılara mezosiklon adı verilir. Soğuk hava ise aşağı yönlü hava akımını meydana getirir. Hortumlar genellikle mezosiklonların içinde oluşur. Ancak bu her mezosiklonun hortum oluşturacağı anlamına gelmez. Zaman zaman tehlikeli sonuçları olabilen bu fırtınalar hortumlara, golf topu büyüklüğünde dolu yağışlarına, aşağı yönlü hava patlamalarına ya da şiddetli yağmurlara neden olabilir. Süper hücreli fırtınalar genellikle birkaç saat içinde etkinliğini kaybeder.
Hortum, kümülüs bulutları ile bağlantılı olarak silindir şeklinde dönerek gezen bir rüzgar türüdür. Bu “hortum” bulutlardan yere kadar uzanır ve büyük yıkıcı güce sahip olan bir doğa felaketidir mezosiklon. Aşağıda İstanbul semalarından çekilmiş görüntülerde görebilirsiniz.

mezo1.jpg
mezo1.jpg (113.5 KiB) 594 kere görüntülendi
mezo2.jpg
mezo2.jpg (96.55 KiB) 594 kere görüntülendi
mezo3.jpg
mezo3.jpg (63.17 KiB) 594 kere görüntülendi
Aşağıdaki resim ise ABD 'den.Uzay gemisine benzeyen bu etkileyici görüntü ABD’nin Kolarado eyaletinde Sanford şehrinde çekilmiş. Bu fotoğraf az rastlanan bir fırtına türü olan süper hücreli fırtınayı gösteriyor.
mezo4.jpg
mezo4.jpg (107.79 KiB) 594 kere görüntülendi
DİKKAT: Son meteorolojik radar görüntüsüne göre 2. dalga geliyor. İstanbullular Marmara Denizi üzerinde sert kütleler oluştu. Boğaz ve çevresi yine dikkatli olsun!
EjEzqZ_XYAE1FQV.jpg
EjEzqZ_XYAE1FQV.jpg (156.4 KiB) 573 kere görüntülendi

Etiketler:

“NE NEDİR” sayfasına dön